Az indulatszavak olyan szavak amik önmagukban állhatnak és egy spontán érzelmet vagy reakciót fejeznek ki.
Nagyon sok fajtája létezik, mint például felkiáltások, káromkodások, üdvözlések, reagálások, hezitálás, stb.
A „rendes” szavakkal és mondatokkal ellentétben, az indulatszavak nem fejeznek ki jelentést.
Általában véve 3 kategóriába sorolhatjuk az indulatszavakat. Az első csoport a felszólító jellegűek. Például a hosszú s hang az a magyarban és az angolban is azt jelenti hogy azt szeretnénk hogy valaki maradjon csöndben.
A második csoport az érzelmi kitörések, ami lehet félelem vagy bármi más érzelem. Egy nagyon jó példa a „wow” indulatszó, ami mára már a magyar nyelvben is használunk, kifejezve azt hogy meg vagyunk lepődve.
A harmadik csoport az úgynevezett kognitív indulatszavak amelyek a gondolkodás folyamatával kapcsolatosak, és kifejezik a beszélgetőtársunknak a gondolkodási folyamatunk jellegét. Az „aha” indulatszó például ismét létezik mind az angolban és a magyarban is, és azt fejezi ki hogy éppen megértettünk valamit.
Sokféle módon lehet csoportosítani az indulatszavakat. Egy másik klasszifikációs mód az az elsődleges és másodlagos indulatszavak megkülönböztetése. Az elsődleges indulatszavak azok amelyek csak erre valók és nincsen eredetileg egy valós jelentéstartalmuk. Értelemszerűen a másodlagos indulatszavak azok amelyeket valós szavakból alkotunk, de már nem az eredeti jelentés szerint használunk. Például „istenem!” (az angolban ugye „god!”) egy jó példa a másodlagos indulatszavakra. Nyilván nem istenre gondolunk hanem csak a meglepetésünket akarjuk kifejezni.
Milyen szófajú az indulatszó? Általában azt mondjuk hogy az indulatszó egy úgynevezett partikula, ami egy olyan kategória ami tartalmazza a határozókat és a hangutánzó szavakat is. Ennek a nyelvtani kategóriának a jellegzetessége hogy önállóan is létezhetnek és nem kapnak soha flexiót, vagyis változtatást.
A hangutánzó szavaktól azt különbözteti meg az indulatszavakat hogy a hangutánzó szavak azok egy hang eseményt utánoznak, míg az indulatszavak reagálnak egy eseményre.
Más nyelvészek nem partikulaként kategorizálják az indulatszavakat, és azt mondják hogy a „rendes” partikulák nem tudnak megállni önmagukban.
Vélemény, hozzászólás?