Ebben a cikkben a hipotetikus, tehát nem valós jelentéstartalom kifejezésére koncentrálunk, amit az angolban főleg a múlt idővel tudunk kifejezni. Hasonló szerkezeteket használunk a feltételes mód bizonyos változataiban, de itt nem kifejezetten a feltételes módról lesz szó.
Nézzük először is a wish szó használatát. A wish plusz sima múlt szerkezetet használjuk arra, hogy kifejezzük hogy szeretnénk hogy valami máshogy lenne a jelenben vagy a jövőben, de ezek olyan dolgok amik lehetetlenek vagy nagyon valószínűtlenek. Például: I wish it wasn’t raining. Vagyis: bárcsak ne esne az eső. Ugye az elég valószínűtlen hogy az eső eláll csak azért mert azt kívánjuk.
A múltról ugyanebben a hangnemben a wish plusz past perfect struktúrával beszélhetünk. Pl. I wish I hadn’t bought that car. Vagyis: mostmár azt kívánom bárcsak ne vettem volna meg azt az autót.
A wish helyett lehet használni az if only kifejezést is. Ez a verzió ritkább, és emfatikusabb (vagyis nagyobb érzelmi hangsúlyt fejez ki). Például: If only I was taller. Vagyis: bárcsak magasabb lennék.
A wish vagy if only szerkezetek másik fajtája amikor a múlt idő helyett a would segédigét használjuk. Ezt akkor használjuk amikor szeretnénk hogy valami történjen vagy ne történjen mert zavar minket. Például: I wish she would stop talking about herself. Vagyis: most már jó lenne ha nemcsak saját magáról beszélne.
A következő téma a would rather. Ez egy hipotetikus-szerű jelentés, de inkább preferenciát fejez ki, tehát hogy szeretnénk hogy valami legyen vagy ne legyen. A struktúra a would rather plusz alany plusz múlt idő. Például: I would rather you didnát open the windows. Vagyis: Nekem az lenne a preferenciám hogy nem nyitjuk ki az ablakot.
Nagyon hasonló a high time kifejezés, amivel azt sugalljuk hogy valamit meg kell tenni most vagy a közeljövőben. A struktúra ugyanaz, vagyis high time plusz múltidő. Például: It’s high time you did something about it. Vagyis: már tényleg eljött az idő hogy valamit tegyél hogy megoldjuk ezt a helyzetet.
Vélemény, hozzászólás?