Érzés és érzékelés

Ebben a cikkben az érzések és érzékelés nyelvi aspektusairól fogunk beszélni. Az 5 érzékszervünknek az igéi a következők: see, hear, smell, feel, taste. Ezek mind úgynevezett állapot igék, vagyis nem használjuk őket általában a folyamatos alakban.

A folyamatos helyett, ha ki akarjuk fejezni hogy ebben a pillanatban érzékelünk valamit, akkor általában a can segédigét használjuk. Például: I can hear someone talking in the other room. Vagyis: Én éppen meghallottam hogy valaki beszél a szomszéd szobában.

A következő aspektusa ennek a témának a see vagy hear igék plusz infinitív használata. Ezzel at fejezzük ki hogy a múltban végignéztünk vagy végighallgattunk egy cselekményt. Például: My friend saw his cat catch a mouse. Vagyis: a haverom látta ahogy a macskája elkap egy egeret. (ebben az esetben végignézte az egész foyamatot)

Abban az esetben ha ezt a konstrukciót a folyamatossal használjuk, az fejezzük ki hogy nem néztük végig az egészet, csak belepillantottunk egy folyamatba, amint éppen zajlott. Pl. I saw a man sleeping on the street. Vagyis láttam egy embert aki az utcán aludt.

Azt hogy valami milyen benyomást tesz ránk azt a look, feel, smell, sound, taste igéket plusz egy melléknevet vagy like plusz főnevet vagy as if/like plusz mondatot használunk. Pl. that car looks really cool. Vagyis: ez a kocsi nagyon menő. That sounds like a dog. Vagyis: olyan mintha egy kutyát hallanék. You look like you haven’t slept in a week. Vagyis: úgy nézel ki mintha egy hete nem aludtál volna.

Ugyanezek a konstrukciók lehetségesek a seem igével. Pl. you seem depressed, you should get more exercise. Vagyis: olyan vagy mintha depressziós lennél, lehet hogy többet kéne mozognod. It seems like I can’t find a good job. Vagyis: úgy tűnik hogy nem tudok rendes munkát találni.

A seem-et infinitívben is lehet használni. Tehát: you seem to be depressed. Vagyis: úgy tűnik mintha depressziós lennél.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük