Aki szeretnék követni a nyelvoktatási trendeket érdemes átváltani a legújabb kiadású tankönyvekre, több szempontból is. Például a tartalom relevánsabb lehet, vagy az is lehet hogy az újabb könyvek jobban követik a modern nyelvoktatási metodológiát.
A Speakout 3. kiadása esetében az előbbi jobban, míg az utóbbi mérsékelten igaz. Ebben a posztban részletesebben megnézzük ennek a népszerű nyelvkönyvnek a legújabb kiadását.
Egy társzerzője a híres Steve Oakes, aki a budapesti International House igazgatója volt sokáig (én akkor végeztem amikor ő ott volt).
Azt lehet elmondani hogy az új Speakout nagyon sokat tud nyújtani szókincs fejlesztés szempontjából. A szókincs órák rendkívül releváns szövegeket tartalmaznak és a tanult szókincs hasznos lesz a nyelvtanulók számára. A szókincs fejlesztési célra ezt a könyvet jobbnak tartom mint pl. az English File legújabb kiadását (ami csak ömleszti a szókincset kontextus nélkül).
Egy másik nagyon pozitív jellemzője a Speakout 3. kiadásnak a video tartalom. Rendkívül egyedi impulzust jelent és nagy mértékben feldob egy angol órát ha bizonyos témákhoz video tartalmat használunk fel. Annyi kritikát hozzáadnék ezen a ponton hogy a video nézős tartalmak elkülönülnek a könyvben, tehát külön órákat képeznek a szókincstől, a nyelvtantól. Tanárként én olyan nyelvkönyvet szeretnék látni amelyik bele építi a szókincs és nyelvtan órákba a videókat, tehát például a szókincs órán a prezentációs kontextus részét képezi.
Ennek a ellenére a video tartalom jópofa és a tanulók számára releváns témákat dolgoz fel.
Ha a könyv gyengeségeiről szeretnénk beszélni akkor el lehet mondani hogy nem változtatott sajnos egy évtizedes hagyományon, annak ellenére hogy Steve Oakes a legprogresszívabbnak mondott CELTA-DELTA tanárképző kurzusokat vezette sokáig. Sajnos ez a tankönyv is teljesen hiányos a PRODUKTÍV (tehát beszédre késztető) tartalom szempontjából. Annak a tanárnak aki erre szeretne fókuszálni, saját kútfőből kell kiegészíteni a könyv óravázlatait. Annyira nem haragszunk emiatt, hisz sajnos ez a helyzet a létező nyelvkönyvek túlnyomó többségénél. A többi előny miatt érdemes bele építeni a Speakout 3. kiadást az angol óráinkba.
Vélemény, hozzászólás?