Gondolatok a szerepjátékról (az angol nyelvoktatás egyik fontos eszköze)

Amint azt több előző posztomban már kifejtettem, az angol nyelvoktatás egyik sarokköve az hogy az óra jelentős részében valós beszédben kell részt vennünk a célnyelven.

Ez többféle formát ölthet de a véleményem szerint a legeffektívebb az úgynevezett szerepjáték, ami azt jelenti hogy elképzelt személyek szerepét magunkra vesszük, meghatározunk egy elképzelt szituációt vagy kontextust és a való világ szabályai szerint lefolytatunk egy beszélgetést.

Miért annyira effektív ez a formája a beszédgyakorlásnak? Több oka is van, de az egyik az hogy bizonyos nyelvi funkciókat például máshogy nem tudunk gyakorolni. Tehát ha például tárgyalás nyelvezetében szeretnénk fejlődni akkor azt „discussion” kérdésekkel nem tudjuk elérni mivel egyszerűen nem merülnek fel ezek a funkciók.

A másik hogy a szerepjáték alatt sokkal nagyobb nyomás nehezedik ránk, mivel meg kell felelnünk a való élet szabályainak, ami nem annyira igaz abban az esetben ha csak discussion kérdésekre válaszolunk. Tehát hogy nem szabad „lefagyni”, udvariasság, és több más szigorító szempont érvényesül.

Honnan szerezhetünk anyagokat a szerepjáték szituációk könnyű megteremtésére? Természetesen kitalálhatunk egyet de én személy szerint az előre elkészített anyagok felhasználását metodológiailag ideálisnak tartom (több okból is de ez nem ennek a cikknek a témája).

Az egyik forrása a szerepjáték anyagoknak az lehet ha veszünk egy üzleti angol tankönyvet ami tartalmaz előre gyártott üzleti szituációkat. Én személy szerint hasznosnak tartom ezeket akkor is ha nem üzleti angolt tanulunk. Az üzleti élet az egyik területe a való világnak ahol leginkább felmerülnek a különböző nyelvi funkciók, mint például a tárgyalás, egyetértés, udvariasság, stb. Ezek kevésbé merülnek fel hétköznapi kontextusokban mint például vásárlás, stb.

A másik forrása a szerepjátékoknak lehet egy szakkönyv. Sajnos ebben a témában nem készült kielégítő mennyiségű szakirodalom de például létezik az Oxford Resource Books for Teachers: Role Play. Ebben 186 oldalon keresztül kapunk szituációkat amiket felhasználhatunk, kezdő szinttől egészen a C2 szintig, tehát minden igényt kielégítve. Kezdőknek például jegyvásárlás, beszélgetés a szomszéddal és hasonló szituációk vannak, a haladóknak és a legmagasabb szinten politikusokkal készítünk interjúkat, médiában szereplünk, kiállításokon veszünk részt, stb.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük