Az afroamerikai angol dialektusról

Érdekes téma lehet a Magyaroknak akik angolt tanulnak a fekete amerikaiak angol dialektusa, amit angolul az úgynevezett African-American Vernacular English (AAVE).

Az afroamerikai angol az anyanyelve a legtöbb alsó és középosztálybeli fekete amerikainak és a fekete kanadaiaknak egy részének. Ez a dialektus sajátos kiejtést, nyelvtant és szókincset használ. A használói formális környezetben általában átváltanak a standard angolra, de ilyenkor is megmaradnak a kiejtésbeli sajátosságaik egy része.

Ez a poszt nem átfogó jellegű, csak megnézünk néhány példát ezekre a különbségekre.

Az egyik dolog ami megfigyelhető az a diftongusok ellaposodása. A diftongusok a kettőshangzók, tehát amikor két magánhangzóból álló magánhangzót látunk. A fekete angolban tehát a egy magánhangzóvá válnak ezek. Például a „right” az angol nyelvben alapesetben egy ái kettőshangzót tartalmaz, ami „á” hanggá egyszerűsödik a fekete angolban. Ez a jellegzetesség a fehér déli angolra is jellemző, ami azzal magyarázható hogy a nyelvészek szerint ez a két dialektus a rabszolgatartás miatt együtt fejlődött a történelem során.

Egy másik nagyon érdekes aspektus hogy a fekete angolban kevésbé használják az írásban „th” által jelölt réshangokat. Például they szót dey-re változik ebben a dialektusban. Ez például az indiai angolra is jellemző.

Egy rendkívül érdekes tulajdonsága a fekete angolnak hogy a szó végi mássalhangzó tömböket egyszerűsítik, oly módon hogy a tömbnek csak az első tagját ejtik ki. Mondjuk példákat, tehát a frisk-ből fris lesz, a fist-ből fis és a street-ből skreet. Az utolsó példa nem teljesen illik ide, de ez egy másik jellegzetesség hogy a str skr-é válik.

És végül beszéljünk arról hogy a fekete angol extrém módon nem-rotikus, ami azt jelenti hogy az r hangot nagyon sok esetben nem ejtik ki, hasonlóan brit angolhoz, de azzal különbséggel hogy ez még jellegzetesebb náluk (ez a standard amerikai angolnak az ellentéte ugyebár ami minden r betűt kiejt).

Tehát hogy mondjuk egy példát a car szót nyilván a brit angolban és a fekete angolban is ká-ként ejtik, de amit például a britek se mondanának az az hogy pl. glory szót is r nélkül mondanák, amit egyébként már egy komoly nyelvtörő is lehetne.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük